SALES INTELLIGENCE

Co to jest Sales Intelligence i jak pomaga osiągnąć sukces w sprzedaży?

Sales Intelligence jest w tej chwili na porządku dziennym w sprzedaży. Ale jako przedstawiciel handlowy lub kierownik ds. sprzedaży sama znajomość tego terminu nie zaprowadzi cię daleko. Pytanie brzmi raczej: Gdzie można wykorzystać Sales Intelligence? W jaki sposób Sales Intelligence może wesprzeć Ciebie i Twój zespół sprzedaży? 

Ważne jest, aby mieć na uwadze swój cel – bezcelowe korzystanie z oprogramowania jeszcze nikomu nie pomogło. Jednak są też przedstawiciele handlowi, którzy korzystają z Sales Intelligence, ale nie wiedzą, jaki jest ich cel i co chcą dzięki temu osiągnąć. 

Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć najważniejsze rzeczy na temat Sales Intelligence i jak go używać do osiągania celów sprzedażowych. Zacznijmy!

Czym jest inteligencja sprzedażowa?

Sales Intelligence zwykle odnosi się do szeregu technologii , które pomagają działowi sprzedaży i marketingu znaleźć, zebrać, przeanalizować i ocenić dane o potencjalnych klientach . Co więcej: Sales Intelligence wspiera Cię w generowaniu leadów, a dodatkowo dostarcza najświeższe informacje o Twoich potencjalnych klientach. W tym celu Sales Intelligence wykorzystuje informacje, które są już publikowane w Internecie – na stronach internetowych, w mediach społecznościowych itp. Takie technologie są często wykorzystywane w sektorze B2B , gdzie pozwalają zaoszczędzić sporo czasu na research.

Sales Intelligence to coś w rodzaju napoju energetycznego do skutecznej sprzedaży – daje wszystko, czego potrzebujesz, aby skutecznie pozyskać swój rynek, grupę docelową i upragnionego klienta – zwłaszcza w B2B! Sales Intelligence nie tylko zarysowuje powierzchnię! Takie narzędzia nie dostarczają po prostu danych kontaktowych i nic więcej. Często widzisz konkretne dane finansowe, historię firmy, dane kontaktowe pracowników i wiele więcej.

Sales Intelligence odnosi się zarówno do oprogramowania, jak i narzędzi

Dzięki Sales Intelligence możesz zdefiniować i zawęzić grupę docelowych klientów, dając oprogramowaniu możliwość oferowania bardziej konkretnych wyników. W tym celu bardzo przydatne może być stworzenie idealnego profilu klienta , o który zapytasz za pomocą takich narzędzi.

Często Sales Intelligence można również zintegrować z systemami CRM , co może jeszcze bardziej ułatwić pracę. Ponadto utrzymanie danych jest często częścią Sales Intelligence, co oznacza, że ​​wzbogacanie danych i kwalifikacja leadów są również zawarte w wielu narzędziach. Sales Intelligence może również wydobywać i uzupełniać dodatkowe dane z mediów społecznościowych czy bieżących wiadomości. Czasami włączone jest również automatyczne generowanie list potencjalnych klientów, śledzenie witryny i automatyczne alerty dla Twojej skrzynki pocztowej. Niektóre programy wspierają również Twoje zaangażowanie w sprzedaż i umożliwiają sprzedaż , co z kolei znacznie poprawia ogólną wydajność sprzedaży.

Dowiedz się o innych funkcjach narzędzi Sales Intelligence w sekcji „ Jakie funkcje mają narzędzia Sales Intelligence? ”

Jak działa analiza sprzedaży?

Podsumowując, Sales Intelligence daje ogromną przewagę dzięki wysokiej jakości i dostosowanym do potrzeb danym. Ale jak dokładnie robi to oprogramowanie lub narzędzie? Często systemy te współpracują ze sztuczną inteligencją (AI). Kiedy sztuczna inteligencja spotyka się ze sprzedażą, następuje wzrost . Jeśli użyjesz go mądrze, możesz przenieść swoje wyniki sprzedaży na wyższy poziom.

Sales Intelligence wykorzystuje głównie technologię crawlerów, która skanuje Internet w poszukiwaniu publicznie dostępnych informacji . Informacje te następnie wracają do oprogramowania lub narzędzi. 

Sales Intelligence to dane – dużo danych ! W zależności od celu, narzędzia Sales Intelligence przejmują zbieranie, sortowanie, analizę, ocenę i wzbogacanie ogromnych ilości danych z Internetu. Wszystko, co Twój docelowy klient kiedykolwiek upublicznił , może zostać znalezione przez oprogramowanie Sales Intelligence. Następnie możesz sam sprawdzić, czy klient docelowy może potrzebować Twojego produktu. W większości przypadków możesz to rozpoznać po tak zwanych sygnałach sprzedaży, które pokazuje Ci Sales Intelligence.

Może to być odwiedzający stronę internetową, który pobierze Twój white paper , wizyta na targach , komentarz na LinkedIn lub udział w jednym z Twoich webinarów . Za pomocą takich sygnałów możesz dość dobrze zobaczyć, jak głęboki jest poziom zainteresowania Twojego potencjalnego klienta. O wszystkich funkcjonalnościach Sales Intelligence dowiesz się w rozdziale „Jakie funkcje posiadają narzędzia Sales Intelligence?”

Wyzwalaj zdarzenia

Źródło:  blog.hubspot.com

Oznacza to, że Sales Intelligence Software pobiera dane z kilku źródeł, takich jak:

 • Profile na stronie internetowej/w mediach społecznościowych Twojego klienta docelowego
 • Publikacje/raporty/oceny dotyczące klienta docelowego na innych stronach
 • Śledzenie odwiedzających/pliki cookie: W jaki sposób ktoś porusza się po Twojej witrynie?
 • i wiele więcej.

To powiedziawszy, Sales Intelligence wspiera Cię, zbierając wiele danych z różnych źródeł. Następnie możesz zobaczyć wyniki w zakupionym narzędziu w bardzo schludny i uporządkowany sposób.

Jakie funkcje mają narzędzia Sales Intelligence?

Oprogramowanie Sales Intelligence nie zawsze jest identyczne. Istnieje wiele różnych narzędzi o różnych funkcjach, w zależności od celu lub celu danego narzędzia i jego użytkowników.

Dostępne są narzędzia Sales Intelligence dla:

1. Generowanie leadów/listy leadów

Narzędzia Sales Intelligence mogą pomóc w wyszukiwaniu i generowaniu leadów . Na podstawie zdefiniowanych przez Ciebie kryteriów Sales Intelligence pokazuje Ci dokładnie firmy i osoby, które prawdopodobnie staną się Twoimi przyszłymi klientami .

Otrzymujesz listy leadów, na których znajdują się Twoi klienci docelowi, a także wiele ważnych informacji, takich jak adres, dane firmy, publicznie dostępne dane kontaktowe pracowników oraz aktualne aktualności . 

Wystarczy kilka kliknięć, aby menedżerowie sprzedaży i przedstawiciele handlowi mogli natychmiast otrzymać gorące leady! Dzięki tym dodatkowym informacjom dostarczanym przez oprogramowanie Sales Intelligence, Ty i Twój zespół sprzedaży możecie przejść od razu do sedna: mianowicie do rozmowy z potencjalnymi klientami.

Często można też znaleźć firmy podobne do obecnych klientów . Te tak zwane sobowtóry natychmiast pokazują, do których firm możesz kierować swój produkt lub usługę, które dokładnie pasują do Twojego profilu wyszukiwania. Z podobnymi firmami możesz też mieć 100% pewność, że jest popyt na Twój produkt lub usługę.

Chcesz więcej funkcji? Proszę bardzo: alerty to kolejna funkcja wielu narzędzi Sales Intelligence. Ta funkcja jest szczególnie przydatna i oszczędza czas, ponieważ zawsze będziesz informowany o najnowszych osiągnięciach swojej grupy docelowej i klientów docelowych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o nowych możliwościach sprzedaży, zmienionych danych lub nowym wpisie – bezpośrednio przez e-mail. To nie jest łatwiejsze niż to.

2. Kwalifikacja potencjalnych klientów i śledzenie potencjalnych klientów

Ponadto Sales Intelligence pomaga Twojemu działowi sprzedaży dowiedzieć się, które leady powinny być targetowane, a które są raczej nieodpowiednie. Na przykład niektóre narzędzia automatycznie nadają priorytet listom potencjalnych klientów na podstawie wcześniej zdefiniowanych reguł. 

Często oprogramowanie Sales Intelligence dostarcza również informacji potrzebnych Tobie lub Twojemu zespołowi do ręcznego tworzenia list potencjalnych klientów. W tym zakresie otrzymujesz pomoc w zakresie kwalifikacji leadów i ustalania priorytetów . Następnie działom sprzedaży i marketingu łatwiej jest oszacować, ile zasobów należy zainwestować w aktywację leadów.

Ponadto możesz również użyć Sales Intelligence do prognozowania sprzedaży . Oznacza to, że możesz skutecznie śledzić wydajność swojego zespołu i lepiej rozumieć, które procesy i strategie można udoskonalić. Pomaga to trwale poprawić wydajność i procesy sprzedaży, a także prognozować nadchodzące transakcje .

3. Wzbogacanie i konserwacja danych

Oczywiście możesz również użyć oprogramowania Sales Intelligence do wzbogacenia i uzupełnienia danych klientów w ramach swojego CRM. Większość narzędzi doda brakujące adresy e-mail lub numery telefonów. Niektóre dodają również dane firmy lub branży, schematy organizacyjne, informacje technograficzne i wiele więcej!

Sales Intelligence zapewnia solidne podstawy do kwalifikowania potencjalnych klientów i ustalania ich priorytetów . Ponadto zapewnia kontekst dla rozmów handlowych i często odpowiedni punkt wyjścia do rozmowy! 

Ponadto wspiera Twój lead scoring , czyli sposób, w jaki oceniasz leady, czyli lead nurturing , czyli ciągły rozwój relacji z Twoimi leadami. Ostatecznie pracujesz tylko z bezbłędnymi danymi wysokiej jakości, nie marnujesz czasu i inwestujesz w relacje z tymi (potencjalnymi) klientami .

4. Umożliwienie sprzedaży / Zaangażowanie w sprzedaż

Sales Enablement ma na celu zwiększenie przewidywalności sprzedaży. Dlatego jego głównym celem jest lepsza komunikacja zespołów sprzedażowych w zakresie treści, odpowiednich narzędzi i aktualnych informacji . 

Powinno to prowadzić do tego, że zespoły sprzedażowe będą mogły pracować w bardziej ukierunkowany, oszczędzający czas sposób, co ostatecznie powinno doprowadzić – jak się domyślacie – do większej liczby transakcji ! Ponieważ klienci są bardziej skłonni zaakceptować ofertę, jeśli czują się zrozumiani i zaopiekowani podczas całego procesu zakupu, kluczem jest podróż klienta z większą interakcją i cennymi informacjami.

Zaangażowanie w sprzedaż odnosi się z kolei do relacji pomiędzy sprzedawcą a jego/jej klientem. Często można to zmierzyć czasem spędzonym na rozmowach i częstotliwością wymiany (e-maile, rozmowy telefoniczne itp.). Sales Engagement ma na celu usprawnienie procesów sprzedażowych i marketingowych w celu optymalizacji kontaktu z klientem. Spersonalizowana i zautomatyzowana ścieżka klienta , która zwiększa liczbę e-maili, połączeń, postów w mediach społecznościowych i spotkań, oszczędza czas i utrzymuje lojalność klientów. 

Pozwala także śledzić powodzenie określonych komunikatów i taktyk, jednocześnie zmniejszając obciążenie przedstawicieli handlowych.

Czasami istnieje również nakładanie się oprogramowania Sales Intelligence i CRM , narzędzi do śledzenia e-maili sprzedażowych i narzędzi do analizy sprzedaży. Wiele narzędzi Sales Intelligence zaprojektowano w celu wprowadzania nowych rekordów potencjalnych klientów do systemów CRM i aktualizowania ich. Niektóre platformy CRM dostarczają nawet informacji o sprzedaży , takich jak historia firmy lub informacje o oddziałach.

Jak zacząć z Sales Intelligence?

Ponieważ mówiliśmy już o funkcjach oprogramowania i narzędzi Sales Intelligence, z pewnością zastanawiałeś się, jak wykorzystać je w swoim osobistym przypadku. W zależności od tego, w jakiej branży pracujesz lub jakie usługi oferujesz, Sales Intelligence może Ci pomóc na bardzo indywidualnym poziomie. Aby rozpocząć, możesz wykonać następujące kroki:

1. Wybierz dostawcę Sales Intelligence

Tutaj warto porównać, którego dostawcę najbardziej lubisz, zarówno pod względem cech produktu, jak i obsługi (sprawdź porównywarki takie jak Capterra !).

2. Przetestuj różne narzędzia od różnych dostawców

Zwykle możesz umówić się na prezentacje z dostawcami Sales Intelligence lub obejrzeć webinaria/filmy o produktach. Niektóre oferują również konta testowe, więc możesz sam wypróbować, czy narzędzie Ci odpowiada.

3. Kup narzędzie Sales Intelligence z ich portfolio produktów

Różni dostawcy oferują różne narzędzia i różnorodne produkty. Większość z nich jest rozliczana jako subskrypcje.

4. Skorzystaj z Onboardingu, który oferuje Twój dostawca analityki sprzedaży

W procesie onboardingu do nowego oprogramowania dokładnie pokażemy Ci, jak korzystać z Sales Intelligence i jak najlepiej zintegrować go z Twoimi procesami. Dostawca powinien również pokazać, jakie możliwe integracje z innymi narzędziami są dostępne.

5. Wykorzystaj zakupiony produkt i przeanalizuj jego zalety

Tutaj powinieneś zmierzyć, czy zaoszczędziłeś czas, umówiłeś się na więcej spotkań lub zamknąłeś transakcje.

Wykorzystanie Sales Intelligence jest tak indywidualne, jak sama firma . Na przykład, jeśli oferujesz coachingi w swoim regionie, będziesz filtrować według innych kryteriów wyszukiwania niż firma meblarska, która szuka nabywców na krzesła biurowe w całych Niemczech.

Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie Sales Intelligence dla siebie?

To, które oprogramowanie Sales Intelligence jest dla Ciebie najlepsze, zależy od Twoich celów . Czy chcesz zachować świeżość danych, czy je wyczyścić? Chcesz generować leady? A może interesuje Cię monitorowanie rynku?

Sales Intelligence musi pasować do Twojego indywidualnego biznesu!

Jak wspomniano powyżej, istnieją różne narzędzia o różnych funkcjach . Wybierz więc narzędzie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Często zależy to od Twojej branży i użytkowników Twojego produktu lub usługi. Może uda Ci się również wymienić informacje z klientami, partnerami, poprosić o pomoc swoją sieć (np. na LinkedIn !) lub dowiedzieć się, z jakich narzędzi korzysta Twoja konkurencja.

Czy Sales Intelligence można połączyć z Twoim CRM?

W idealnej sytuacji możesz połączyć wybrane oprogramowanie Sales Intelligence z CRM. Przy takiej integracji ważne jest, aby interfejs działał bez tarcia. W wielu przypadkach Sales Intelligence ma postać wtyczki, która wyświetla oprogramowanie bezpośrednio w interfejsie Twojego wewnętrznego systemu CRM.

Niektóre znane systemy CRM na poziomie krajowym, ale także międzynarodowym to:

 • Siły sprzedaży
 • Zoho
 • Pipedrive
 • Hubspot
 • Superbiuro
 • Apollo
 • Microsoft Dynamics
 • Chmura sprzedaży SAP
 • Sprzedaż cukru i wiele więcej