MARKETINGOWE BAZY DANYCH B2B B2C
Cold mailing: co to jest i jak wykorzystać go do generowania leadów
Leady sprzedażowe to konsumenci lub firmy, którzy mogą być potencjalnie zainteresowani kupnem produktu lub skorzystaniem z usługi oferowanej przez daną firmę. Generowanie ich jest jednym z podstawowych zadań każdego marketingowca. Istotnym elementem przed przygotowaniem oferty jest poznanie założeń klienta i zbadanie, do jakiej grupy docelowej chce on dotrzeć. Tylko wtedy doradca jest w stanie przygotować spersonalizowaną ofertę odpowiadającą potrzebom klienta. Pozyskanie założeń i zgromadzenie wszelkich informacji o grupie docelowej jest kluczem do osiągnięcia sukcesu sprzedażowego. Pomaga to w idealnym dopasowaniu klientów o konkretnych potrzebach do oferty firmy, która może na nie odpowiedzieć. Jednym ze sposobów jest cold mailing.
Cold mailing – co to?
Cold mailing to jeden z elementów strategii marketingowej. Polega na wysyłaniu wiadomości do potencjalnych klientów, a więc takich, co do których ma się przekonanie o dużym prawdopodobieństwie skorzystania z usługi lub zakupu produktu. Nie są to jednak zwykłe e-maile, bowiem ich treść powinna być możliwie w największym stopniu spersonalizowana. Wskazująca na dopasowanie oferty firmy do potrzeb potencjalnego klienta. Aby osiągnąć w tym zakresie skuteczność, należy przed napisaniem i wysłaniem wiadomości wnikliwie przeanalizować specyfikę grupy docelowej. Szanse na osiągnięcie sukcesu sprzedażowego wzrastają wraz z dopasowaniem oferty do potrzeb. Nawet najbardziej atrakcyjna kampania cold mailingowa nie przyniesie firmie zysku ze sprzedaży, jeśli oferta kierowana do niewłaściwych osób.
Czy cold mailing do firm jest legalny? Cold mailing a RODO
Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO) często stawia legalność wysyłanych treści pod znakiem zapytania. O ile mail wysłany do potencjalnego klienta nie jest łamaniem obowiązujących przepisów prawnych. Przesyłanie tak zwanej niezamówionej informacji handlowej drogą elektroniczną już tak. Niezamówionej, czyli jakiej? Takiej, o którą konkretny klient nie prosił lub co do wysłania, której nie wyraził zgody, wypełniając stosowną klauzulę.
Aby zapobiec konsekwencjom wynikającym z nieprzestrzegania obowiązujących przepisów, regulujących zasady wysyłania informacji handlowych. Wysyłanie oferty należy każdorazowo poprzedzić prośbą o pisemną zgodę na przesłanie oferty na konkretny adres e-mail. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której potencjalny klient stanie się wrogiem zamiast obecnym kontrahentem. W świetle tego odpowiedź na pytanie, czy cold mailing do firm jest legalny. Brzmi twierdząco, o ile wysłanie oferty handlowej zostanie poprzedzone uzyskaniem zgody na takie działanie.
Jak skutecznie generować leady B2B przez e-maile?
Niewątpliwą zaletą strategii marketingowej, uwzględniającej cold mailing jest fakt, że jest to stosunkowo tania forma zdobycia kontaktów, które w przyszłości mogą przełożyć się na realne zyski firmy. Aby mogło się tak stać, należy jednak wiedzieć, jak napisać cold mail. Różni się on bowiem znacząco od tradycyjnych form elektronicznej komunikacji marketingowej. Jest tak głównie dlatego, że dociera do odbiorcy, który się tego nie spodziewa i nie prosił o kontakt. Trzeba go więc zainteresować, zamiast zniechęcić.
Jak napisać cold mail, aby zamiast trafić do kosza skrzynki pocztowej, przyczynił się do prośby o wysłanie szczegółowej oferty? Planując działania, należy mieć świadomość, że pierwsza wiadomość to jeden z wielu etapów, mających na celu zbudowanie relacji z odbiorcą. Warto uzbroić się w cierpliwość, bowiem aby doszło do odzewu ze strony potencjalnego klienta, niekiedy trzeba wysłać kilka maili, których treść będzie w równym stopniu spersonalizowana, a jednocześnie nie będzie się powtarzała.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Tak jak zostało wspomniane, wiadomość powinna zostać wysłana wyłącznie do tych osób i firm, które mogą wykazać zainteresowanie ofertą, bowiem będzie ona doskonale odpowiadała na ich potrzeby. Mailowanie do osób spoza grupy docelowej zupełnie mija się z celem.
- Temat maila musi natychmiast przykuć uwagę odbiorcy i wzbudzić jego skojarzenie z potrzebą, do której nawiązuje. W przeciwnym razie kolejne etapy – nawet najlepiej przemyślane – nie będą miały okazji zostać wdrożone.
- Treść maila powinna być możliwie w największym stopniu spersonalizowana pod kątem konkretnego odbiorcy, a jednocześnie nastawiona na zalety, wynikające ze skorzystania z propozycji. Potencjalny klient musi mieć świadomość zainteresowania jego osobą lub firmą, a nie poczucie otrzymania masowo wysyłanych przypadkowych treści. Konkretne informacje powinny zostać napisane łatwym w odbiorze językiem.
- Wiadomość powinna zachęcać do kolejnego kontaktu. Nawet jeśli treść maila zainteresuje jego odbiorcę, a nie będzie wieńczyła go prośba o kontakt telefoniczny lub wyrażenie pisemnej zgody na przesłanie oferty handlowej, cały wysiłek pójdzie na marne. Nie można pominąć CTA (call to action), bowiem odbiorca, który dotarł do tej części maila, z pewnością wykazuje zainteresowanie jego treścią.
Cold mailing – podsumowanie
Przykładów cold e-maili, które okazały się skuteczną formą komunikacji z potencjalnym klientem, a tym samym przyniosły firmom handlowym sukcesy sprzedażowe, jest naprawdę wiele. Dzięki niniejszemu artykułowi może powstać ich znacznie więcej!